متخصص فیلمبرداری و عکسبرداری صنعتی در ایران

تایم لپس چیست؟ نحوه کارکرد تصاویر تایم لپس چگونه است؟

تایم لپس (تصویربرداری گاه‌گذر یا گاه‌گشتی یا زمان‌گریز) چیست؟

تصویربرداری گاه‌گذر یا گاه‌گشتی یا زمان‌گریز (به انگلیسی: Time-lapse photography) شیوه‌ای است که در آن فرکانس ضبط فریم‌ها در یک سکانس، کمتر از فرکانس مشاهده آنها در همان سکانس است. زمانی که نتیجه کار با سرعت عادی پخش می‌شود، به نظر می‌رسد که زمان با سرعت بیشتری می‌گذرد مواردی که بیشتر موضوع تصویربرداری تایم لپس یا زمان‌گریز هستند شامل روند پیشرفت پروژه ها و ساخت و ساز ها ، ساخت غرفه های نمایشگاهی ، زیست شناسی و غیره میباشد .

 

ساخت تایم لپس

 

نحوه کارکرد تصاویر تایم لپس چگونه است؟(مختصر)

واژه تایم لپس به انگلیسی Time Lapse یعنی گذر زمان یا مرور زمان . حتما دیده اید که به طور مثال رشد یک گیاه را به صورت سریع نشان میدهند یا به طور مثال طول یک روز را از طلوع تا غروب آفتاب نشان میدهند. یعنی گذر زمان را با سرعت زیادی به تصویر می کشند.

 

در حالت عادی فیلم ها با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه توسط دوربین ضبط می شوند . زمانی که همان فیلم می خواهد پخش شود، دستگاه پخش فیلم هم با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه ، فیلم را پخش می کند. در این حالت شما هیچگونه تغییر سرعت در فیلم مشاهده نمی کنید یعنی نه سرعت فیلم زیاد است و نه کم یعنی فیلم با سرعت معمولی پخش می شود.

تایم لپس

اما اگر فیلم با سرعت کمتری ضبط شود به طور مثال ۱۰ فریم در ثانیه یا ۱۵ فریم در ثانیه یا اصلا ۱ فریم در یک دقیقه و بعدا با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه پخش شود، تایم لپس اتفاق می افتد. یعنی شما حس می کنید که سرعت فیلم زیاد است. در صورتی که سرعت زیاد نیست، در اصل فاصله بین فریم های فیلم زیاد است ولی با سرعت معمولی پخش می شود. به همین دلیل می توانیم ۵ ساعت فیلمبرداری را در ۱۰ ثانیه یا ۲۰ ثانیه ببینیم. به طور مثال رشد یک گیاه در ۴۸ ساعت اتفاق می افتد اما ما در Time lapse در عرض ۱۰ ثانیه آن را می بینیم.

تایم لپس

روند کار به این شکل است که اول یک سوژه انتخاب می شود. سوژه برای تایم لپس بسیار زیاد است. فقط نیاز به کمی خلاقیت و ایده دارد. برای مثال غروب آفتاب، رشد گل ها و گیاهان، ترافیک های شهری، زندگی مورچه ها، حرکت زیبای ابرها، ساخت یک آپارتمان یا ساختمان، روشن یا تاریک شدن آسمان و روز و شب، جزر و مد دریا و … حالا باید در فواصل زمانی مختلف اما یکسان از سوژه فیلم یا عکس تهیه کنید. منظور از یکسان این است که هر ۱ دقیقه یکبار یا هر ۱ ساعت یکبار یک فریم بگیرید و فریم ها طوری نباشد که یک فریم را در دقیقه ۱ و یک فریم دیگر را در دقیقه ۵ بگیرید. اگر به این شکل کار کنید تایم لپس منظم و خوبی درنمی آید.

بعد از اینکه فریم ها را ضبط کردید، باید از طریق یک نرم افزار ادیت عکس یا فیلم ، آنها را در کنار هم گذاشته و با سرعت ۲۴ فریم یا ۳۰ فریم در ثانیه پخش کنید. حالا تایم لپس شما آماده است.

 

خدمات تایم لپس افراشات (کوتاه و بلند مدت صنعتی)

گروه افراشات مفتخر است با داشتن به روزترین تجهیزات،بهترین خدمات را در زمینه تصویربرداری های تایم لپس در پروژه های کوتاه و بلند مدت ارائه دهد.تایم لپس برای تصویر برداری از وقایع در بازه‌های زمانی طولانی مدت و نمایش آن به صورت سریع می‌باشد. قابل ذکر است دوربین های مورد استفاده در پروژه های بلند مدت ازعمر باتری بالا و سنسور HDR و قابلیت کار در حالت‌های روز و شب بهرهمند بوده و بهترین گزینه برای استفاده در مستندسازی پروژه های ساخت و ساز و بررسی انواع تغییرات محیطی پروژه میباشند.

 

 

ساخت تایم لپس

 

 

جهت اطلاع از خدمات تخصصی ساخت تایم لپس افراشات کلیک کنید.

تـــمـاس